Imamo papeža Leona XIV.
"Annuntio vobis gaudium magnum: habemus Papam!“ (‚Oznanjam vam veliko veselje: imamo papeža!‘) je ob 19.13 minut zvečer oznanil kardinal protodiakon Dominique Mamberti z osrednje lože bazilike svetega Petra in s tem Rim in svet obvestil o izvolitvi novega Petrovega naslednika. 267. rimski škof je postal kardinal Robert Francis Prevost, ki si je ob izvolitvi izbral ime Leon XIV..
Rojen je bil v Združenih državah Amerike, letos bo dopolnil 70 let, je prvi papež ki prihaja iz ZDA, drugi za Frančiškom, ki ne prihaja iz Evrope in prvi iz avguštinskega reda.
Prevost se je rodil 14. septembra 1955 v Chicagu v zvezni državi Illinois Louisu Mariusu Prevostu francoskega in italijanskega rodu ter Mildredi Martínez španskega rodu. Ima dva brata, Louisa Martína in Johna Josepha. Otroštvo in mladost je preživel v Združenih državah Amerike, kjer je najprej študiral v malem semenišču očetov avguštincev, nato pa na univerzi Villanova v Pensilvaniji, kjer je leta 1977 diplomiral iz matematike in študiral filozofijo. V Saint Louisu je istega leta vstopil v noviciat reda svetega Avguština v Saint Louisu. Večne zaobljube je izrekel 29. avgusta 1981 in uspešno končal teološki študij v Chicagu. Leta 1982 je bil poslan v Rim na študij kanonskega prava na Papeški univerzi sv. Tomaža Akvinskega. Duhovniško posvečenje je prejel leta 1982 in čez dve leti pridobil licenciat iz kanonskega prava, nato pa je bil poslan na misijon v Chulucanas v perujski Piuri v Peruju, kjer je deloval dve leti. Leta 1987 je doktoriral in bil imenovan za voditelja za duhovne poklice in odgovornega za misijone v provinci v Illinoisu. Leto zatem je bill poslan na misijon v perujski Trujillo kot vodja skupnega programa formacije za avguštinske pripravnike, kjer je bil štiri leta prior skupnosti, voditelj formacije in učitelj zaobljubljenih članov. V nadškofiji Trujillo je predaval kanonsko, patristično in moralno pravo v semenišču.
Papež Frančišek ga je leta 2015 imenoval za škofa perujske škofije Chiclayo, kasneje mu je zaupal še škofijo Callao. Njegovo škofovsko geslo je „In Illo uno unum“, besede, ki jih je sveti Avguštin izrekel v pridigi, razlagi 127. psalma, da „čeprav nas je kristjanov veliko, smo v enem Kristusu eno“. Pred dvema letoma ga je Frančišek poklical v Rim za prefekta dikasterija za škofe in predsednika Papeške komisije za Latinsko Ameriko. Na konzistoriju leta 2023 mu je podelil kardinalski naslov. Kot vodja dikasterija se je udeležil zadnjih apostolskih potovanj papeža Frančiška.
Ob 19.23, se je novi papež Leon XIV. pojavil na osrednji loži vatikanske bazilike, da bi pozdravil Rim in svet:
„Mir z vami! Dragi bratje in sestre, to je prvi pozdrav vstalega Kristusa, dobrega pastirja, ki je dal svoje življenje za Božjo čredo. Tudi jaz želim, da bi ta pozdrav miru vstopil v vaša srca, da bi dosegel vaše družine, vse ljudi, kjerkoli že so, vse narode, vso zemljo. Mir z vami!
To je mir vstalega Kristusa, razoroženi mir in razorožujoči, ponižni, vztrajni mir. Prihaja od Boga, Boga, ki nas vse brezpogojno ljubi. V ušesih še vedno slišimo ta šibki, a vedno pogumni glas papeža Frančiška, ki blagoslavlja Rim!
Papež, ki je blagoslovil Rim, je tisto velikonočno jutro podelil svoj blagoslov svetu, vsemu svetu. Dovolite mi, da nadaljujem s tem istim blagoslovom: Bog nas ljubi, Bog ljubi vse vas in zlo ne bo zmagalo! Vsi smo v Božjih rokah. Zato brez strahu, združeni z roko v roki z Bogom in drug z drugim pojdimo naprej. Smo Kristusovi učenci. Kristus gre pred nami. Svet potrebuje njegovo luč. Človeštvo ga potrebuje kot most do Boga in njegove ljubezni. Pomagajte tudi nam, potem drug drugemu, da bomo gradili mostove, z dialogom, s srečanjem, ki nas bo vse združilo, da bomo vedno eno ljudstvo v miru. Hvala vam, papež Frančišek!
Zahvaljujem se tudi vsem bratom kardinalom, ki so me izbrali za Petrovega naslednika in da skupaj z vami hodim kot združena Cerkev, ki si vedno prizadeva za mir, pravičnost, ki si vedno prizadeva delovati kot moški in ženske, zvesti Jezusu Kristusu, brez strahu oznanjati evangelij in biti misijonarji.
Sem sin svetega Avguština, avguštinca, ki je dejal: „Z vami sem kristjan in za vas škof“. V tem smislu lahko vsi skupaj hodimo proti domovini, ki nam jo je pripravil Bog.
Rimski Cerkvi poseben pozdrav! [aplavz] Skupaj moramo iskati, kako biti misijonarska Cerkev, Cerkev, ki gradi mostove, vzpostavlja dialog in je vedno odprta, da z odprtimi rokami sprejme, kot je ta trg. Vsi, vsi, ki potrebujejo našo dobrodelnost, našo navzočnost, dialog in ljubezen.
In če mi dovolite besedo, pozdrav vsem in še posebej moji dragi škofiji Chiclayo v Peruju, kjer verno ljudstvo spremlja svojega škofa, deli svojo vero in daje toliko, tako veliko, da še naprej ostaja zvesta Cerkev Jezusa Kristusa.
Vsem vam, bratje in sestre iz Rima, Italije, vsega sveta, želimo biti sinodalna Cerkev, Cerkev, ki hodi, Cerkev, ki si vedno prizadeva za mir, ki si vedno prizadeva za dobrodelnost, ki si vedno prizadeva biti blizu zlasti tistim, ki trpijo.
Danes je praznik Device svetega rožnega venca iz Pompejev. Naša mati Marija želi vedno hoditi z nami, nam biti blizu, nam pomagati s svojo priprošnjo in ljubeznijo.
Zato bi rad molil skupaj z vami. Skupaj molimo za to novo poslanstvo, za vso Cerkev, za mir na svetu in prosimo Marijo, našo Mater, za to posebno milost.“
Papežev pozdrav se je zaključil z molitvijo Zdrava Marija, blagoslovom Urbi et Orbi in podelitvijo popolnega odpustka.
Po izvoilitvi je Matteo Bruni, vodja Tiskovnega urada Svetega sedeža, spomnil na nekatere poudarke iz govora novega papeža. Papež Leon XIV. je „uporabil prve Jezusove besede po veliki noči, besede miru, razoroževanja in razoroževanja“, in govoril o „dialogu“ v svetu, ki se ga pogosto rušijo konflikti in napetosti. „Bog nas ljubi, ljubi vas vse in zlo ne bo zmagalo.“ Ta blagoslov Leona XIV. je spomnil tudi na nekatere Frančiškove zadnje besede, izrečene na velikonočno nedeljo.
Izbira imena je po mnenju Brunija očiten "sklic“ na njegovega predhodnika Leona XIII, ki je maja 1891 objavil encikliko Rerum novarum, iz katere izhaja sodobni družbeni nauk Cerkve. „Jasno je, da gre za nenaključno sklicevanje na moške in ženske, na njihovo delo, tudi v času umetne inteligence,“ je poudaril Bruni. Frančiškan dr. Miran Špelič pa meni, da je imel Prevost z imenom Leon XIV. morda bolj v mislih papeža Leona Velikega oz. Leona I., ki je na neki način nadaljeval Avguštinovo teologijo. "Mislim, da mu je tudi zato Leon tako pri srcu in da bo tudi on sam kot avguštinec znal Avguštinovo teologijo postaviti v 21. stoletje." Sveti Avguštin iz 4. stoletja je bil sicer eden od osrednjih cerkvenih učiteljev in mislecev, ki je poudarek dajal predvsem Božji ljubezni.
pripravil M. Čuk